Nocne zwiedzanie Opoczna

Pokaźna grupa zainteresowanych historią naszego miasta uczestniczyła w ostatni piątek wakacji w „Nocnym zwiedzaniu Opoczna”. Wycieczka śladami najciekawszych zabytków i miejsc Opoczna w towarzystwie przewodnika muzealnego Lidii Świątek-Nowickiej rozpoczęła się o godzinie 19:00.

Pierwszym punktem było zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie. O ekspozycjach, historii regionu, opoczyńskiej kulturze ludowej opowiedział Kazimierz Caban. Następnie uczestnicy udali się w plener. Już po zmroku, na Placu Zamkowym wysłuchali historii tego miejsca, istniejącej tutaj wcześniej cerkwi św. Włodzimierza i wybudowanego na jej miejscu pomnika Nieznanego Żołnierza. Kolejnymi punktami spaceru była dawna dzielnica żydowska i teren getta, kolegiata św. Bartłomieja oraz zabytki znajdujące się przy Placu Kościuszki.

Jerzy Misiurski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa zaprosił wszystkich do zwiedzania wnętrz historycznego Domu Esterki, w którym biblioteka od lat ma swoją siedzibę. Następnie uczestnicy spaceru odwiedzili kamienicę, w której mieścił się „Bar Polski” Franciszka Wilka i przeszli śladem średniowiecznego muru miejskiego wzdłuż ul. Kołomurnej. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie opoczyńskiego Starego Cmentarza oraz kościoła św. Marii Magdaleny. W kameralnym wnętrzu świątyni uczestnicy mieli również okazję obejrzeć multimedialną wizualizację średniowiecznego Opoczna.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wytrwałość. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy w stronę księdza dziekana Jana Serszyńskiego za udostępnienie do zwiedzania wnętrz kościoła św. Bartłomieja i św. Marii Magdaleny.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?