Nocne zwiedzanie Opoczna

Pokaźna grupa zainteresowanych historią naszego miasta uczestniczyła w ostatni piątek wakacji w „Nocnym zwiedzaniu Opoczna”. Wycieczka śladami najciekawszych zabytków i miejsc Opoczna w towarzystwie przewodnika muzealnego Lidii Świątek-Nowickiej rozpoczęła się o godzinie 19:00.

Pierwszym punktem było zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie. O ekspozycjach, historii regionu, opoczyńskiej kulturze ludowej opowiedział Kazimierz Caban. Następnie uczestnicy udali się w plener. Już po zmroku, na Placu Zamkowym wysłuchali historii tego miejsca, istniejącej tutaj wcześniej cerkwi św. Włodzimierza i wybudowanego na jej miejscu pomnika Nieznanego Żołnierza. Kolejnymi punktami spaceru była dawna dzielnica żydowska i teren getta, kolegiata św. Bartłomieja oraz zabytki znajdujące się przy Placu Kościuszki.

Jerzy Misiurski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa zaprosił wszystkich do zwiedzania wnętrz historycznego Domu Esterki, w którym biblioteka od lat ma swoją siedzibę. Następnie uczestnicy spaceru odwiedzili kamienicę, w której mieścił się „Bar Polski” Franciszka Wilka i przeszli śladem średniowiecznego muru miejskiego wzdłuż ul. Kołomurnej. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie opoczyńskiego Starego Cmentarza oraz kościoła św. Marii Magdaleny. W kameralnym wnętrzu świątyni uczestnicy mieli również okazję obejrzeć multimedialną wizualizację średniowiecznego Opoczna.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wytrwałość. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy w stronę księdza dziekana Jana Serszyńskiego za udostępnienie do zwiedzania wnętrz kościoła św. Bartłomieja i św. Marii Magdaleny.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?