Noc pełna atrakcji w opoczyńskim Muzeum

Za nami kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Regionalnym w Opocznie. W sobotni wieczór dopisała pogoda i oczywiście nasi goście. Pierwszych zwiedzających przywitaliśmy jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy.

Na Placu Zamkowym, tuż przed wejściem do Muzeum, prezentowały się oryginalne pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej pochodzące z kolekcji Adama Kwiela. W Opocznie można było zobaczyć samochody Wehrmachtu Stoewer Typ 40 Kfz.1 oraz Borgward L 1400 Hansa Lloyd, które znane są z ról filmowych w takich produkcjach jak „Wojenne dziewczyny”, „Czas honoru”, „War, music and love”, „Morowe panny”, „Dywizjon 303”, „Wyklęty” czy „Włoska robota”. Pojazdom towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach z epoki.

Gościliśmy także członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 25. Batalionu KOP „Czortków”, którzy prezentowali umundurowanie i uzbrojenie charakterystyczne dla Kampanii Polskiej 1939 r. i elitarnej formacji Korpusu Ochrony Pogranicza. Rekonstruktorzy w niezwykle barwny sposób opowiadali zwiedzającym o odtwarzanej przez siebie jednostce i jej udziale w działaniach wojennych.

Wieczorne wydarzenia w Muzeum zapoczątkował wykład „Czy na pewno Żelazny Major? Służba Henryka Dobrzańskiego w Wojsku Polskim w latach 1921-1939”, który rozpoczął się od symbolicznej minuty ciszy upamiętniającej zmarłego 30 kwietnia płk. Mariana Zacha. Ewa Pawlus, prowadząca portal http://tropem-hubala.blogspot.com, w swoim wystąpieniu opowiedziała o mniej znanym, przedwojennym okresie życia i służby Henryka Dobrzańskiego. Wykład połączony był z promocją wydanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie książki Jacka Lombarskiego „Śladami majora Henryka Dobrzańskiego Hubala. Ostatnie dni”. Na przeszło stu stronach autor niezwykle drobiazgowo odtworzył szlak oddziału mjr. „Hubala” od 10 do 30 kwietnia 1940 r. W tej części wydarzenia głos zabrał także Marcin Szymański ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. „Hubala”, który przypomniał wszystkim wyjątkową postać ś.p. płk. Mariana Zacha.

Podczas sobotniej Nocy Muzeów odbyła się także promocja drugiego wydawnictwa – książki dr. Pawła Budzińskiego „Wielka Wojna 1914-1918” w regionie opoczyńskim”. Jest to drugie wydanie, uzupełnione i znacznie poszerzone, wydanej kilka lat temu publikacji „Wielka Wojna 1914-1917 w regionie opoczyńskim”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem czytelników.

Ostatnim wydarzeniem wieczoru był niesamowity koncert Zuzanny Moczek w towarzystwie Doroty Sowy Kuzieli, który zgromadził pełną salę widzów.

Pośród sobotnich atrakcji znalazł się także kiermasz rękodzieła ludowego. Swoje prace prezentował także utytułowany opoczyński rzeźbiarz Andrzej Oliwa. Można było oczywiście do woli zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Dziękujemy i oczywiście zapraszamy już za rok!

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?