Noc Muzeów 2023

W ubiegłą sobotę 13 maja Muzeum Regionalne w Opocznie uczestniczyło już po raz kolejny w Europejskiej Nocy Muzeów. Muzeum można było zwiedzać tego dnia od godziny 17:00 aż do północy. Pośród zaplanowanych atrakcji znalazły się między innymi promocje dwóch wydawnictw oraz koncert muzyki klasycznej.

O godzinie 18:00 miała miejsce promocja książki Dawida Woźniaka „Działo się w Paradyżu (Wielkiej Woli) w latach 1678-1893”, która w kompleksowy i niezwykle ciekawy sposób przedstawia działalność duszpasterską i życie codzienne ojców Bernardynów oraz ich wkład w rozwój kultu Chrystusa Cierniem Koronowanego. Autor, który pochodzi z Paradyża, przy pomocy prezentacji opowiedział o swojej pracy nad wydawnictwem.

Promocji książki towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu „Paradyż i okolice na starej fotografii” zorganizowanego wspólnie przez portal Dawny Paradyż oraz Muzeum Regionalne w Opocznie. Ogłoszono laureatów, którzy otrzymali nagrody. Pierwsze miejsce – Pani Jadwiga Bochniak za zdjęcie z 30.06.1945 roku, przedstawiające pierwszy ślub w Paradyżu po zakończeniu działań wojennych. Drugie miejsce – Pan Dawid Pęczkowski za zdjęcie z lat 70. XX wieku, przedstawiające mieszkańców przy zlewni mleka w Paradyżu. Trzecie miejsce – Pan Łukasz Wilk za zdjęcie z lat 40. XX wieku przedstawiające prace polowe przy wykopkach ziemniaków. Wyróżnienie otrzymała natomiast Pani Kinga Marcinkiewicz za fotografię Kenkarty wydanej w 1943 r.

O godzinie 19:00 odbyła się natomiast promocja książki poświęconej śp. płk. Marianowi Zachowi – „MARIAN. Wspomnienie o pułkowniku Marianie Zachu, ostatnim „ułanie” majora Hubala”. Jej autorzy Jacek Lombarski, Marcin Szymański oraz Władysław Łaski zebrali wspomnienia osób, które znały i ceniły Pułkownika. Publikacja została wydana dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Mariana Zacha.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także koncert przebojów muzyki klasycznej w wykonaniu Tria Kameralnego z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach.

Goście mieli okazję tego wieczoru zwiedzić przebudowywane wystawy stałe opoczyńskiego Muzeum oraz oczywiście nową wystawę czasową poświęconą znanej opoczyńskiej rodzinie Hübnerów. Członkowie Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. „Hubala” oraz Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” prezentowali umundurowanie i uzbrojenie przedwojennej kawalerii polskiej. Promowane tego wieczoru wydawnictwa można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?