Niekonwencjonalny Folk Attack VII!

W ubiegłą sobotę 10 września już po raz siódmy zagrał w Opocznie niekonwencjonalny festiwal folklorystyczny Folk Attack organizowany jak zwykle przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Padający deszcz pomógł łamać konwencje, stąd zamiast na przygotowanej na zewnątrz scenie, artyści koncertowali wewnątrz Muzeum.

Jako pierwsza zagrała utytułowana i znana nie tylko w regionie Kapela Romana Wojciechowskiego w niezmiennym od lat składzie: Roman Wojciechowski – skrzypce, Radosław Biniek – harmonia trzyrzędowa oraz Bogusław Lipski – bębenek ze stalką. Warto podkreślić, że Roman Wojciechowski jest laureatem indywidualnej nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2012), odznaki „Zasłużony działacz kultury” (2000) i srebrnej odznaki „Gloria Artis (2022). Kapela porwała gości do wspólnej zabawy a niektórych nawet do tańca przy dźwiękach rodzimych polek i oberków!

Następnie przed opoczyńską publicznością zaprezentowało się młode pokolenie muzyków. Pod czujnym okiem instruktor Kamilli Biniek-Kaczorowskiej zagrały dzieci z warsztatów rękodzielniczo-muzycznych realizowanych w ramach funduszy norweskich. Zajęcia muzyczne odbywały się w dniach 7-9 września w Muzeum Regionalnym. Była to także do okazja do podsumowania pozostałych warsztatów, ocenienia powstałych prac i wyłonienia laureatów w takich dziedzinach jak rzeźba, haft, pisankarstwo, wycinanka oraz bukiety kwiatowe. Dyrektor Adam Grabowski wręczył nagrody a wszystkim uczestnikom zajęć gratulował pasji i zaangażowania w kultywowanie tradycji naszych przodków. Festiwalowi towarzyszył również kiermasz rękodzieła ludowego, podczas którego można było nabyć między innym prace uczestników warsztatów rękodzielniczych. Całkowity dochód przeznaczony był na cele charytatywne.

Na zakończenie wieczoru wystąpiła gwiazda tegorocznego Festiwalu Folk Attack VII – zespół Zołotar Band. Artyści z Łodzi zaprezentowali muzykę etniczną, folkową inspirowaną muzyką pogranicza polskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Podczas koncertu można było także nabyć dwie płyty zespołu.

Working together for a green competitive and inclusive Europe Wspólnie. Działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt Opoczno 2.0 – nowe otwarcie: Opoczno – bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości  o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?