Nasz pracownik Osobowością Roku 2020!

Miło nam poinformować, że pracownik naszego Muzeum Wiktor Pietrzyk został laureatem organizowanego przez redakcję Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego plebiscytu Osobowość Roku 2020 powiatu opoczyńskiego w kategorii Kultura. Nominowany został przez Kapitułę plebiscytu za dwie publikacje książkowe poświęcone historii Opoczna: „Wspomnienia z lat młodości i wojny” oraz „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie”.

Wiktor Pietrzyk jest kustoszem Muzeum Regionalnego w Opocznie. Historykiem i regionalistą jest z zamiłowania i pasji. Specjalizuje się w historii wojskowości II wojny światowej oraz historii regionu opoczyńskiego. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca broni pancernej, technice wojskowej i motoryzacji Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej, niemieckiego Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej do 1945 r. Jest autorem książki „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie, opracowania wspomnień Józefa Woźniaka „Wspomnienia z lat młodości i wojny”, współautorem książek „Powiat Opoczyński. Historia i współczesność” oraz „Gmina Sławno wczoraj i dziś”. Jest także autorem licznych artykułów dotyczących przede wszystkim historii regionalnej publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej a także w internecie. Wśród dorosłych i młodzieży popularyzuje wiedzę na temat przebiegu działań wojennych w regionie. Prowadzi także nowatorskie badania dotyczące powojennego wykorzystania na użytek cywilny frontowych pozostałości uzbrojenia i wojskowego ekwipunku oraz tzw. militarnych form sakralnych.
Gratulujemy!

Foto: Grzegorz Gałasiński/Dziennik Łódzki