Nasz pracownik Osobowością Roku 2020!

Miło nam poinformować, że pracownik naszego Muzeum Wiktor Pietrzyk został laureatem organizowanego przez redakcję Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego plebiscytu Osobowość Roku 2020 powiatu opoczyńskiego w kategorii Kultura. Nominowany został przez Kapitułę plebiscytu za dwie publikacje książkowe poświęcone historii Opoczna: „Wspomnienia z lat młodości i wojny” oraz „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie”.
 
Wiktor Pietrzyk jest kustoszem Muzeum Regionalnego w Opocznie. Historykiem i regionalistą jest z zamiłowania i pasji. Specjalizuje się w historii wojskowości II wojny światowej oraz historii regionu opoczyńskiego. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca broni pancernej, technice wojskowej i motoryzacji Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej, niemieckiego Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej do 1945 r. Jest autorem książki „Styczeń 1945. Epizody opoczyńskie, opracowania wspomnień Józefa Woźniaka „Wspomnienia z lat młodości i wojny”, współautorem książek „Powiat Opoczyński. Historia i współczesność” oraz „Gmina Sławno wczoraj i dziś”. Jest także autorem licznych artykułów dotyczących przede wszystkim historii regionalnej publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej a także w internecie. Wśród dorosłych i młodzieży popularyzuje wiedzę na temat przebiegu działań wojennych w regionie. Prowadzi także nowatorskie badania dotyczące powojennego wykorzystania na użytek cywilny frontowych pozostałości uzbrojenia i wojskowego ekwipunku oraz tzw. militarnych form sakralnych.
Gratulujemy!
 
Foto: Grzegorz Gałasiński/Dziennik Łódzki

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?