Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto tych, którzy pod 1944 roku nie złożyli broni i kontynuowali bezpardonową walkę z kolejnym, tym razem sowieckim okupantem, o prawdziwie wolną i niepodległą Polskę. Prowadzili walkę, której ceną nierzadko była ofiara własnego życia.
 
Opocznianie upamiętnili ten dzień uczestnictwem we Mszy Świętej w kolegiacie św. Bartłomieja odprawionej w intencji Niezłomnych. Uczestniczyli w niej między innymi: poseł na Sejm RP Robert Telus, starosta opoczyński Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski a także przedstawiciele Wojska Polskiego, szkół, miejscowych jednostek kultury, Strzelcy i strażacy.
 
Po Mszy Świętej zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych, umieszczoną na ścianie opoczyńskiej kolegiaty. Poprzedzone to było wystąpieniem dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego, który przypomniał wszystkim ideę walki podziemia antykomunistycznego w Polsce oraz najważniejsze postacie tego ruchu związane z regionem opoczyńskim.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?