Muzeum ponownie dofinansowane!

„Zagraj mi muzykancie 3. Julian Jarząb” to nazwa projektu, który już wkrótce będzie realizowany przez Muzeum Regionalne w Opocznie. Na jego przeprowadzenie otrzymaliśmy dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w kwocie 21 000 zł. W ramach projektu wydana zostanie płyta CD z nagraniami Juliana Jarząba – najlepszego harmonisty ziemi opoczyńskiej, przeprowadzone zostaną warsztaty gry na harmonii/akordeonie a także zorganizowana będzie konferencja naukowa. Uczestnicy warsztatów podzieleni będą na trzy grupy – profesjonalną, amatorską i specjalną, w której będą mogły wziąć udział dzieci z ograniczoną sprawnością. Warsztaty poprowadzi Marcin Snokowski – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi oraz oczywiście Julian Jarząb. Co ważne, całemu przedsięwzięciu patronować będzie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Opocznie. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Julian Jarząb mieszka w Różannie i jest bardzo cenionym muzykantem ludowym. Gry na harmonii trzyrzędowej uczył się od 1952 r. z pomocą ojca – skrzypka-samouka. Mając trzynaście lat grywał już na potańcówkach i weselach. Po wstąpieniu do Kapeli Zespołu „Opocznianka”, kontynuował praktykę weselną. Jest też budowniczym ludowych instrumentów muzycznych – bębenków jednostronnych z brzękadłami.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?