Muzeum podsumowało projekt

W poniedziałek Muzeum Regionalne w Opocznie podsumowało projekt „Zagraj mi muzykancie – opoczyńskie granie”. Projekt został zrealizowany we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia w Opocznie oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020.

Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja połączona z promocją płyty Juliana Jarząba oraz częścią artystyczną. Część konferencyjną otworzył dr Jan Łuczkowski wystąpieniem „Muzykanci opoczyńskiego i ich instrumenty”. Kolejnym prelegentem był Maciej Szajkowski – znany dziennikarz radiowy, propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, współzałożyciel i członek zespołów polskiej sceny folk „Kapela ze Wsi Warszawa”, „R.U.T.A.”. Dziennikarz mówił o inspiracjach folklorem i muzyką źródeł we współczesnej kulturze. Z kolei prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk opowiadał na temat siły i wielkiego znaczenia muzyki ludowej w obecnym świecie. Jako ostatni prelegent wystąpił pracownik Łódzkiego Domu Kultury Andrzej Białkowski w prezentacji „Wszyscy jesteśmy tubylcami jakiegoś świata”.

Elementem projektu były także warsztaty etnomuzyki dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Marcina Snokowskiego, Juliana Jarząba i dr. Jana Łuczkowskiego. W poniedziałek ich uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności na scenie. W akordeonowym wydaniu zabrzmiał więc tradycyjny opoczyński oberek.

W trakcie podsumowania odbyła się również promocja płyty „Zagraj mi muzykancie 3 – Julian Jarząb”. Jest to już trzecia płyta wydana przez Muzeum Regionalne w Opocznie dokumentująca twórczość muzykantów ludowych regionu opoczyńskiego. Na krążku znalazły się 32 utwory w wykonaniu Juliana Jarząba, w towarzystwie Andrzeja Rożeja (skrzypce), Mariana Pabianka (bęben) oraz Urszuli Tomasik (śpiew). Integralną częścią płyty jest wydawnictwo dr. Jana Łuczkowskiego „Ludowe instrumenty muzyczne i sposoby gry muzykantów opoczyńskiego”.

Na zakończenie wydarzenia swoje umiejętności zaprezentował jeden z najbardziej znanych i utytułowanych zespołów ludowych regionu opoczyńskiego – zespół „Opocznianka”. Na harmonii przewodził oczywiście Julian Jarząb. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem, nie obyło się więc bez bisów.

Partnerami projektu było Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Biblioteka Publiczna im. Stefana Janasa w Opocznie oraz Gmina Opoczno. Patronat medialny: TOP Tygodnik Opoczyński, Radio Plus Radom, Tygodnik Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki Polska The Times, Telewizja Lokalna Opoczno.

Poniżej można obejrzeć pełną dokumentację filmową z warsztatów:

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?