Libiszowska Wigilia “Doliniaków”

Wzorem lat ubiegłych także i w tym roku Szkoła Podstawowa w Libiszowie obchodziła święto swojego patrona, którym od kilku lat jest Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Doliniacy”. Z tej okazji 14 grudnia przy współudziale Muzeum Regionalnego w Opocznie po raz kolejny zorganizowana została szkolna Wigilia „Doliniaków”. Wszystko to na pamiątkę ostatniej wojennej Wigilii, jaką partyzanci Adolfa Pilcha „Góry”, „Doliny” spędzili w grudniu 1944 r. właśnie w Libiszowie.

W tegorocznej uroczystości wzięli udział członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” wraz z pocztem sztandarowym. Gości przywitała dyrektorka szkoły Helena Kuśmierczyk. Tradycyjnym elementem Wigilii było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą „Doliniaków”. Uczniowie libiszowskiej szkoły przygotowali wzruszające przedstawienie poświęcone swojemu patronowi a także bożonarodzeniowe jasełka. Jak na wieczerzę wigilijną przystało nie zabrakło wspólnych życzeń i dzielenia się opłatkiem. Dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród uczniów cieszyła się prezentacja uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego z okresu II wojny światowej, którą przygotowało Muzeum Regionalne w Opocznie.

Podczas sobotniej uroczystości głos zabrał dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski przekazując słowa uznania i życzenia wszelkiej pomyślności na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Do życzeń dołączył się również obecny na Wigilii zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski. Słowa szczególnego podziękowania należą się pani Helenie Kuśmierczyk – dyrektorce Szkoły Podstawowej w Libiszowie oraz nauczycielom i rodzicom uczniów, którzy jak co roku zadbali o wyjątkową oprawę uroczystości.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?