Lekcja przeszłości w Kozeninie

Wyjątkowa „lekcja przeszłości” odbyła się dziś w Publicznej Szkole Podstawowej w Kozeninie przy udziale Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią polskiej kawalerii i przypomnieć sobie najważniejsze daty związane z dziejami polskiego oręża. Członkowie Stowarzyszenia Marcin Szymański i Leonard Dramiński zaprezentowali regulaminowe umundurowanie przedwojennego ułana oraz oporządzenie końskie. Przedstawili także wiele ciekawych anegdot związanych z tym rodzajem wojska.
Kustosz opoczyńskiego Muzeum Wiktor Pietrzyk opowiedział zaś uczniom o uzbrojeniu, ekwipunku i ciężkiej służbie żołnierza polskiego w okresie Kampanii Polskiej 1939 r. Zaprezentował także kilka oryginalnych eksponatów z czasów wojny, pochodzących ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie.
Dla uczniów szkoły w Kozeninie była to wyjątkowa okazja by dotknąć „żywej historii”, poznać eksponaty, które na co dzień zamknięte są w muzealnych gablotach. Szczególnym powodzeniem cieszyła się zwłaszcza możliwość przymierzenia się do prawdziwej ułańskiej kulbaki czy przymierzenia prawdziwego hełmu.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?