„Kuźnice Drzewickie i Gerlach. Historia w stali wykuta” – nowa wystawa czasowa w opoczyńskim Muzeum

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej historii przemysłu metalurgicznego w Kuźnicach Drzewickich oraz znanej wszystkim firmy „Gerlach” Drzewica. Wystawa nosi tytuł „Kuźnice Drzewickie i Gerlach. Historia w stali wykuta”. Otwarcie będzie miało miejsce we wtorek 10 października 2023 r.
o godzinie 10:00
.

Wystawa została zorganizowana przede wszystkim w oparciu o niezwykle bogate zbiory kolekcjonerów prywatnych – Andrzeja Sołtysiaka z Drzewicy, Tomasza Rojka z Łodzi oraz Waldemara Zagdańskiego z Radzic Małych. Na ekspozycji znalazły się także materiały udostępnione dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy oraz Aliny Szymańskiej. Warstwę informacyjną oparto zaś na publikacji Romana Chalasza „GERLACH historia w stali wykuta. Kuźnice Drzewickie od 1760 roku”.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć całe mnóstwo jakże charakterystycznych wyrobów produkowanych na przestrzeni lat przez drzewicki „Gerlach”. Najstarsze z prezentowanych eksponatów pochodzą z XIX w. Najliczniejszą grupę stanowi zaś zastawa stołowa, komplety i pojedyncze przykłady sztućców z okresu po II wojnie światowej. Z pewnością dla wielu będzie to wyjątkowa, sentymentalna podróż w nie tak odległą jeszcze przeszłość, czasy dzieciństwa i rodzinnego domu.

Zapraszamy!