Krzyż VM mjr. Hubala w Opocznie!

Oryginalny Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari należący do mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” można od soboty oglądać w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Odznaczenie jest elementem otwartej 2 kwietnia wystawy czasowej zatytułowanej „HUBAL. HENRYK DOBRZAŃSKI 1897-1940”. Wystawa została przygotowana przez warszawskie Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” i wpisuje się w 125. rocznicę urodzin „Hubala”. Warto zaznaczyć, że Opoczno jest drugim po Warszawie miejscem, gdzie prezentowana jest wystawa.

Opoczyński wernisaż zgromadził bardzo duże grono zainteresowanych. Otwarcia dokonał dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski oraz prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina” Andrzej Dyszyński, witając licznie przybyłych gości. Znaleźli się wśród nich między innymi starosta opoczyński Marcin Baranowski, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego Krzysztof Jednac, prezes Stowarzyszenia „Hubalczycy 1939-1940” Tomasz Łumiński oraz dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie Marek Zieliński. Andrzej Dyszyński wyraził także nadzieję, że być może już w niedalekiej przyszłości uda się nam spotkać na mogile mjr. Henryka Dobrzańskiego. Wszystko to za sprawą poszukiwań intensywnie prowadzonych przez liczne środowiska historyków i pasjonatów tej wyjątkowej historii.

O samej wystawie opowiedział Andrzej Dyszyński, który podkreślił, że ma ona charakter mobilny, po to, by dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, zwłaszcza młodzieży. Głos zabrał także starosta Marcin Baranowski oraz zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski. Obaj samorządowcy wyrazili słowa wdzięczności, że to właśnie Opoczno, nierozerwalnie z „Hubalem” związane, stało się po stolicy, pierwszym miejscem eksponowania wystawy.

Ostatnim elementem sobotniego wernisażu była projekcja filmu „Mój Ojciec Hubal”, w który córka „Hubala”, ś.p. Krystyna Sobierajska opowiada o swoim Ojcu. Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do 14 maja 2022 r.

Specjalne wyrazy podziękowania kierujemy pod adresem dowództwa 25. Batalionu Dowodzenia im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Tomaszowie Mazowieckim za możliwość wypożyczenia Krzyża Virtuti Militari.

Foto: Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, Muzeum Regionalne w Opocznie

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?