Konkurs dla twórców ludowych

Powiat Opoczyński oraz współorganizatorzy: Muzeum Regionalne w Opocznie, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Regionalne Centrum Kultury w Drzewicy oraz Bielowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach zapraszają twórców ludowych z powiatu opoczyńskiego do udziału w XXI edycji Konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego. Zgłoszenia udziału w Konkursie przyjmowane są listownie, telefonicznie, pocztą elektroniczną lub osobiście najpóźniej do dnia 28 lutego 2019 r. Od 2012 roku Konkurs przebiega w formie dwudniowych warsztatów wytwórczości ludowej. W tym roku zostaną one przeprowadzone 12 i 13 marca 2019 r. w godz. 9.00 – 17.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie, ul. Kwiatowa 1a.

Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu są do wyboru cztery dziedziny:
1. Palmy
2. Pisanki
3. Wycinanki
4. Rekwizyty wielkanocne (dyngusiarzy): kołatka, trajkotka, sikawka, bociek kurcorski, żmijka kurcorska, wózek kurcorski (dyngusowy), gaik wielkanocny

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godz. 11.00 w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy i tam zostanie zorganizowana wystawa prac pokonkursowych. 8 kwietnia wystawa zostanie przewieziona do Muzeum Regionalnego w Opocznie i będzie można ją podziwiać do Świąt Wielkanocnych.

Każdy kto chciałby zakupić palmę lub stroik wielkanocny wykonany przez twórczynie może przyjść do Starostwa. Przez cały tydzień poprzedzający Niedzielę Palmową – przy wejściu głównym do Urzędu będzie stoisko z wielkanocnymi ozdobami.

Zachęcamy również wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzież oraz wszystkie osoby zainteresowane do przyjścia w dniu warsztatów do Starostwa. Będziecie mogli na własne oczy zobaczyć jak powstają piękne opoczyńskie palmy, pisanki i rekwizyty wielkanocne.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?