Konferencja “Od ziarenka do bochenka”

Promocja książki dr. Jana Łuczkowskiego „Od ziarenka do bochenka” oraz filmu „Opowieść o chlebie” w reżyserii Andrzeja Paradowskiego była głównym wydarzeniem sobotniej konferencji „Od ziarenka do bochenka” zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie w ramach projektu pod tym samym tytułem. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Konferencja odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 – Smaki Dziedzictwa.

Wśród gości obecni byli między innymi: zastępca burmistrza Opoczna – Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – Katarzyna Markiewicz, dyrektor Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego – Krzysztof Jednac, Łódzki Dom Kultury reprezentował Andrzej Białkowski.

Konferencję w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury rozpoczął blok prelekcji, który zapoczątkował dr hab. prof. KUL ks. Zdzisław Kupisiński wystąpieniem zatytułowanym „Chleb jako dar Boga”. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się gościnny wykład misjonarza, księdza Stanisława Grzecha, który dzielił się własnymi doświadczeniami z pracy misjonarskiej w krajach afrykańskich. Szczególnie interesujące było poruszone przez niego zagadnienie postrzegania „chleba naszego powszedniego” w kulturze ludów czarnego lądu. Kolejnym prelegentem był dr Damian Kasprzyk, prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Łodzi, który poruszył problem współczesnego regionalizmu na obszarach wiejskich.

Jako ostatni wystąpił dr Jan Łuczkowski prezentując swoją najnowszą książkę „Od ziarenka do bochenka”. Doktor opowiedział nie tylko o powstawaniu publikacji i jej zawartości. Poruszył także często już zapominane kwestie związane z dorocznym cyklem ciężkiej pracy na roli, której owocem, tak często dziś nie docenianym, jest właśnie chleb. Nie zabrakło także informacji na temat bogatych, zwłaszcza w regionie opoczyńskim, wierzeń i obrzędowości ludowej związanej z chlebem. Autor zwrócił uwagę, że publikacja wraz z filmem Andrzeja Paradowskiego powinny stać się doskonałym materiałem edukacyjnym, który zwłaszcza dzieciom i młodzieży przybliży ogromne znaczenie chleba w naszej kulturze.

Części wykładowej towarzyszyły występy wokalne Kół Gospodyń Wiejskich. Gospodyniom na akordeonie przygrywała Kamila Biniek-Kaczorowska.

Ostatnim punktem konferencji była projekcja filmu „Opowieść o chlebie”. O samym filmie opowiedział jego autor i reżyser Andrzej Paradowski, który przywitał wielu obecnych na sali uczestników dokumentu.

Na wszystkich uczestników konferencji czekała miła niespodzianka w postaci darmowego egzemplarza książki „Od ziarenka do bochenka” oraz płyta DVD z filmem „Opowieść o chlebie”. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego wiejskiego poczęstunku, oczywiście z chlebem w roli głównej, przygotowanego przez KGW „Sitowianki” z Sitowej.