“Kolorami pisane imię Boga” – zaproszenie na otwarcie wystawy

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie zaprasza na otwarcie wystawy „Kolorami pisane imię Boga – ikony księdza kanonika Stanisława Drąga”, które odbędzie się 1 lutego 2019 roku o godzinie 14:00 w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie, Plac Zamkowy 1.

Autorem wszystkich eksponowanych ikon jest ks. kan. Stanisław Drąg, artysta malarz, który ikonami zafascynował się już jako młody, 26 letni kapłan. Malował od dzieciństwa. Po wizycie w cerkwi, zafascynowany kulturą prawosławia, postanowił sam napisać ikonę. Dziś po przeszło 50 latach pracy twórczej jego dorobek zamyka się liczbą około 1500 ikon. Jak autor sam podaje, pisanie ikon pomaga mu w osobistej rozmowie z Bogiem. Ksiądz kanonik Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, gdzie miał również swoją pierwszą wystawę malarstwa. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kształcił się również w zakresie historii sztuki oraz konserwacji zabytków. Za działalność kulturalną i szerzenie postaw patriotycznych ks. Drąg został wielokrotnie uhonorowany, m.in. medalem „Pro Memoria”.