Kolejny rzadki eksponat trafił do naszego Muzeum

Dzięki uprzejmości płk. rez. Jana Michałowskiego do działu historii Muzeum Regionalnego w Opocznie trafił kolejny, niezwykle cenny eksponat związany z historią Wojska Polskiego II RP. Jest nim przedwojenne zestawienie wzorów barw mundurowych wojska. Katalog wprowadzony Dziennikiem Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych 19/27, pozycja 229 z 1927 roku, zawiera oryginalne próbki materiałów używanych ówcześnie do szycia mundurów oraz oznaczania barw rodzajów wojska w Wojsku Polskim.

Oryginalne zestawienie, które udało nam się pozyskać jest kompletne i przetrwało w znakomitym stanie zachowania. Co najważniejsze, próbki materiałów znajdujące się wewnątrz są doskonale czytelne a kolory żywe i nie wyblakłe. Jest to więc doskonały materiał poglądowy dla historyków wojskowości, badaczy umundurowania, ale również dla coraz liczniejszej rzeszy rekonstruktorów, którzy przygotowują repliki mundurów historycznych.