Kolejny rzadki eksponat trafił do naszego Muzeum

Dzięki uprzejmości płk. rez. Jana Michałowskiego do działu historii Muzeum Regionalnego w Opocznie trafił kolejny, niezwykle cenny eksponat związany z historią Wojska Polskiego II RP. Jest nim przedwojenne zestawienie wzorów barw mundurowych wojska. Katalog wprowadzony Dziennikiem Rozkazów Ministerstwa Spraw Wojskowych 19/27, pozycja 229 z 1927 roku, zawiera oryginalne próbki materiałów używanych ówcześnie do szycia mundurów oraz oznaczania barw rodzajów wojska w Wojsku Polskim.

Oryginalne zestawienie, które udało nam się pozyskać jest kompletne i przetrwało w znakomitym stanie zachowania. Co najważniejsze, próbki materiałów znajdujące się wewnątrz są doskonale czytelne a kolory żywe i nie wyblakłe. Jest to więc doskonały materiał poglądowy dla historyków wojskowości, badaczy umundurowania, ale również dla coraz liczniejszej rzeszy rekonstruktorów, którzy przygotowują repliki mundurów historycznych.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?