Już niebawem “Festiwal Opoczno Folk Attack VI – Harmonia!

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na szóstą odsłonę festiwalu folkowego Opoczno Folk Attack. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będzie harmonia. Festiwal organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w sobotę 12 września 2020 r., początek o godzinie 17:00 na dziedzińcu opoczyńskiego Muzeum przy Placu Zamkowym 1. Zagrają: Julian Jarząb, kapela „Opocznianka”, Karolina Cicha i Spółka, gwiazdą wieczoru będzie zaś zespół „Krzikopa”.

Julian Jarząb mieszka w podopoczyńskiej Różannie. Jest cenionym muzykantem ludowym. Gry na harmonii trzyrzędowej uczył się od 1952 r. z pomocą ojca, skrzypka-samouka. Mając trzynaście lat grywał już na potańcówkach i weselach. Po wstąpieniu do Kapeli Zespołu „Opocznianka”, kontynuował praktykę weselną. Jest też budowniczym ludowych instrumentów muzycznych – bębenków jednostronnych z brzękadłami.

Kapela „Opocznianka” brała udział w wielu przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody (m.in. na Międzywojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Bedlnie, Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od kujawiaka do oberka” w Sieradzu), w 2007 roku grała podczas zabawy karnawałowej w warszawskim „Domu Tańca”. W roku 2005 kapela w składzie dwuosobowym (Stanisław Ksyta i Marian Pabianek) otrzymała główną nagrodę – Basztę – na 39. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Nagrania kapeli znajdują się w Zbiorach Fonograficznych IS PAN w Warszawie, archiwum Polskiego Radia w Warszawie oraz w archiwum Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury. Na repertuar Kapeli Ludowej „Opocznianka” składają się w głównej mierze oberki ciągłe, wyciągane, przeciągane i oberki siekane, drobne. Muzycy prezentują repertuar tradycyjny, utrzymany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu wykonawczym.

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertów solowych i teatru „Gardzienice”. W 2009 roku Cicha zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Wraz z utworem „Miłość bez jutra” znalazła się na płycie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tego debiutu – podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej – wydała kilka płyt, m.in. „Wieloma językami” (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; „Jidyszland” (2015) poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz; „Poland-Pakistan” (2016) – fusion z pieśniarzem quawwali Shafqatem Ali Khanem a ostatnio; „Płyta tatarska” (2017) – w  której Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich; „Jeden – wiele” (2018) – najbardziej mistyczna płyta Cichej, w której penetruje sakralne dziedzictwo swojego rodzinnego Podlasia; oraz „Tany” (2020) – najbardziej taneczna z płyt Karoliny Cichej.

„Krzikopa” to polski folkowy zespół muzyczny założony w 2012 roku. Wykonuje własne aranżacje śląskich melodii ludowych, oparte zarówno na najnowszych stylach muzycznych muzyki rozrywkowej, jak i stylów bardziej tradycyjnych. Styl wokalistów zespołu nawiązuje do tradycyjnego „Białego śpiewu”, a instrumenty akustyczne jak skrzypce i akordeon wspomagane są perkusją i instrumentami elektronicznymi. Zespół od początku skupia się na muzyce śląskiej a inspiracje czerpie głównie ze zbiorów śląskich pieśni ludowych. W muzyce zespołu, oprócz tradycyjnych melodii wywodzących się ze Śląska, znaleźć można nawiązania do muzyki elektro, rock, tradycyjnych, polskich tańców, muzyki tradycyjnej z różnych regionów świata (m.in. bałkańskiej czy kubańskiej), ale także nurtów muzyki klasycznej.

Pomiędzy koncertami będzie można także posłuchać prelekcji etnograficznych dotyczących motywu przewodniego tegorocznego Festiwalu, czyli harmonii. Wstęp wolny!

Partnerami Festiwalu Opoczno Folka Attack VI – Harmonia! jest Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie. Patronat medialny objęli: Gość Niedzielny, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Telewizja Lokalna Opoczno, Radio Plus Radom, Tygodnik Opoczyński oraz portal Opoczno.info.

Festiwal Opoczno Folk Attack VI – Harmonia! uzyskał dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Udostępnij

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?