Jak wyglądał Jan Aleksander Dziewulski?

Dokładnie 111 lat temu, 28 stycznia 1911 r. zmarł Jan Aleksander Dziewulski – przemysłowiec, pionier przemysłu ceramicznego na ziemiach polskich i ukraińskich a przede wszystkim współzałożyciel opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange” (później Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange”). Zakładu, który na przełomie XIX i XX w. dawał pracę i chleb wielu mieszkańcom nie tylko Opoczna, ale i regionu.

Korzystając z tej okazji, publikujemy po raz pierwszy unikatową fotografię rodziny Jana Aleksandra Dziewulskiego. Zdjęcie zostało wykonane w 1906 r. w Opocznie, na tyłach powstającego pałacyku Dziewulskich i Lange (obecnie siedziba Urzędu Miasta). Fotografia przedstawia Jana Aleksandra Dziewulskiego wraz z żoną Wiktorią Karoliną Dziewulską oraz piątkę ich dzieci: Zofię Delfinę, Aleksandra Romana, Władysława Józefa, Jana Albina (wszyscy urodzeni w Opocznie) i wówczas najstarszego z rodzeństwa Jerzego Dziewulskiego (poległ podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.). Doskonale widoczne są charakterystyczne elementy architektoniczne, w tym fragment ogrodzenia, które w niezmienionej formie zachowały się w tym miejscu do dziś.

Tą oraz inne unikatowe fotografie udało się pozyskać dzięki zapoczątkowanej niedawno współpracy Muzeum Regionalnego w Opocznie z potomkami rodziny Dziewulskich. Warto podkreślić, że do tej pory nie znaliśmy wizerunku Jana Aleksandra Dziewulskiego, współzałożyciela opoczyńskiego przemysłu ceramicznego.

Naszą publikacją obalamy również nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w ostatnim czasie przez regionalną prasę, jakoby „(…) Jan Dziewulski w ogóle nie był w Opocznie, ani razu nie pojawił się w miejscu, w którym inwestował pieniądze (…)”. Jak widać był w Opocznie. Tutaj rozwijał swoje przedsiębiorstwo, tutaj w Opocznie rodziły się i wychowywały jego dzieci  a dwójka z nich pochowana jest na opoczyńskim cmentarzu.

Fotografia pochodzi ze zbiorów rodzinnych Agnieszki Tiuryn-Petrulewicz, wnuczki Zofii z Dziewulskich Nelkenowej.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?