Jak wyglądał Jan Aleksander Dziewulski?

Dokładnie 111 lat temu, 28 stycznia 1911 r. zmarł Jan Aleksander Dziewulski – przemysłowiec, pionier przemysłu ceramicznego na ziemiach polskich i ukraińskich a przede wszystkim współzałożyciel opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange” (później Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange”). Zakładu, który na przełomie XIX i XX w. dawał pracę i chleb wielu mieszkańcom nie tylko Opoczna, ale i regionu.

Korzystając z tej okazji, publikujemy po raz pierwszy unikatową fotografię rodziny Jana Aleksandra Dziewulskiego. Zdjęcie zostało wykonane w 1906 r. w Opocznie, na tyłach powstającego pałacyku Dziewulskich i Lange (obecnie siedziba Urzędu Miasta). Fotografia przedstawia Jana Aleksandra Dziewulskiego wraz z żoną Wiktorią Karoliną Dziewulską oraz piątkę ich dzieci: Zofię Delfinę, Aleksandra Romana, Władysława Józefa, Jana Albina (wszyscy urodzeni w Opocznie) i wówczas najstarszego z rodzeństwa Jerzego Dziewulskiego (poległ podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.). Doskonale widoczne są charakterystyczne elementy architektoniczne, w tym fragment ogrodzenia, które w niezmienionej formie zachowały się w tym miejscu do dziś.

Tą oraz inne unikatowe fotografie udało się pozyskać dzięki zapoczątkowanej niedawno współpracy Muzeum Regionalnego w Opocznie z potomkami rodziny Dziewulskich. Warto podkreślić, że do tej pory nie znaliśmy wizerunku Jana Aleksandra Dziewulskiego, współzałożyciela opoczyńskiego przemysłu ceramicznego.

Naszą publikacją obalamy również nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w ostatnim czasie przez regionalną prasę, jakoby „(…) Jan Dziewulski w ogóle nie był w Opocznie, ani razu nie pojawił się w miejscu, w którym inwestował pieniądze (…)”. Jak widać był w Opocznie. Tutaj rozwijał swoje przedsiębiorstwo, tutaj w Opocznie rodziły się i wychowywały jego dzieci  a dwójka z nich pochowana jest na opoczyńskim cmentarzu.

Fotografia pochodzi ze zbiorów rodzinnych Agnieszki Tiuryn-Petrulewicz, wnuczki Zofii z Dziewulskich Nelkenowej.