Ikony ks. Stanisława Drąga w opoczyńskim Muzeum

„Kolorami pisane imię Boga – ikony księdza kanonika Stanisława Drąga” to tytuł nowej wystawy czasowej, która została otwarta w miniony piątek w Muzeum Regionalnym w Opocznie. W wernisażu wziął udział zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, dopisali także zwiedzający. Gościem specjalnym spotkania był autor prezentowanych prac ksiądz kanonik Stanisław Drąg. Korzystając z okazji artysta w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o tym jak przeszło pół wieku temu rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem ikon a także jak wygląda sam proces pisania ikony. Gratką dla zebranych była możliwość wysłuchania próbki śpiewu cerkiewnego w wykonaniu pani Marioli Indyki z Radomia.

Warto wspomnieć nieco więcej o księdzu Stanisławie, który oprócz ikonopisarstwa zajmuje się także malarstwem. Ikonami natomiast zafascynował się już jako młody, 26 letni kapłan. Po wizycie w cerkwi, zafascynowany kulturą prawosławia, postanowił sam napisać ikonę. Dziś po przeszło 50 latach pracy twórczej jego dorobek zamyka się liczbą przeszło 1500 ikon. Jak autor sam podaje, pisanie ikon pomaga mu w osobistej rozmowie z Bogiem.

Ksiądz kanonik Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, gdzie miał również swoją pierwszą wystawę malarstwa. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kształcił się również w zakresie historii sztuki oraz konserwacji zabytków. Za działalność kulturalną i szerzenie postaw patriotycznych ks. Drąg został wielokrotnie uhonorowany, m.in. medalem „Pro Memoria”.

Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do końca marca 2019 roku.