Ikony ks. Stanisława Drąga w opoczyńskim Muzeum

„Kolorami pisane imię Boga – ikony księdza kanonika Stanisława Drąga” to tytuł nowej wystawy czasowej, która została otwarta w miniony piątek w Muzeum Regionalnym w Opocznie. W wernisażu wziął udział zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, dopisali także zwiedzający. Gościem specjalnym spotkania był autor prezentowanych prac ksiądz kanonik Stanisław Drąg. Korzystając z okazji artysta w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o tym jak przeszło pół wieku temu rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem ikon a także jak wygląda sam proces pisania ikony. Gratką dla zebranych była możliwość wysłuchania próbki śpiewu cerkiewnego w wykonaniu pani Marioli Indyki z Radomia.

Warto wspomnieć nieco więcej o księdzu Stanisławie, który oprócz ikonopisarstwa zajmuje się także malarstwem. Ikonami natomiast zafascynował się już jako młody, 26 letni kapłan. Po wizycie w cerkwi, zafascynowany kulturą prawosławia, postanowił sam napisać ikonę. Dziś po przeszło 50 latach pracy twórczej jego dorobek zamyka się liczbą przeszło 1500 ikon. Jak autor sam podaje, pisanie ikon pomaga mu w osobistej rozmowie z Bogiem.

Ksiądz kanonik Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, gdzie miał również swoją pierwszą wystawę malarstwa. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kształcił się również w zakresie historii sztuki oraz konserwacji zabytków. Za działalność kulturalną i szerzenie postaw patriotycznych ks. Drąg został wielokrotnie uhonorowany, m.in. medalem „Pro Memoria”.

Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do końca marca 2019 roku.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?