Historyczna wizyta Dziewulskich w Opocznie!

Po ubiegłotygodniowej rewelacji dotyczącej miejsca pochówku mjr. „Hubala” nie przestajemy zaskakiwać. Dziś mamy kolejną fantastyczną informację o ogromnej wadze historycznej dla naszego regionu, a zwłaszcza dla Opoczna. Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że w dniu dzisiejszym, na zaproszenie Adama Grabowskiego dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie, gościła w naszych progach Pani Joanna Opolska wraz z córką Karoliną.

Pani Joanna jest krewną w linii prostej osoby chyba najbardziej zasłużonej przede wszystkim dla gospodarczego rozwoju Opoczna. Jest prawnuczką Jana Aleksandra Dziewulskiego (1866-1911), pioniera przemysłu ceramicznego na ziemiach polskich i ukraińskich, współzałożyciela opoczyńskich zakładów ceramicznych „Dziewulski i bracia Lange”, później Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange”. Jej dziadek Jan Albin Dziewulski (1896-1984) był z kolei ostatnim dyrektorem fabryki w Opocznie. Należy podkreślić, że dzięki staraniom dyrektora Adama Grabowskiego, była to pierwsza oficjalna wizyta potomków rodziny Dziewulskich w Opocznie od II wojny światowej.

Muzeum Regionalne w Opocznie w ostatnim czasie zapoczątkowało wiele działań na rzecz przywrócenia pamięci o opoczyńskim dziedzictwie ceramicznym. Wynikiem tego było między innymi właśnie historyczne i tak ważne dla nas nawiązanie kontaktu z żyjącymi potomkami rodziny Dziewulskich.

Wyjątkowa i niezwykle sentymentalna dla obydwu stron wizyta rozpoczęła się w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Panie w towarzystwie dyrektora Adama Grabowskiego oraz historyków Lidii Świątek-Nowickiej i Wiktora Pietrzyka zapoznały się z muzealnymi zbiorami dotyczącymi ich rodziny i firmy „Dziewulski i Lange”. W niezwykle miłej atmosferze i z wielkim zainteresowaniem zapoznały się ze zgromadzoną w opoczyńskim muzeum dokumentacją fotograficzną, zabytkami i lokalnymi wydawnictwami dotyczącymi historii miejscowego przemysłu ceramicznego. Kolejnym elementem wizyty było krótkie zwiedzanie Opoczna, przede wszystkim miejsc związanych z rodziną Dziewulskich i ich dawną firmą. Joanna Opolska wraz z córką odwiedziły także opoczyński Stary Cmentarz, gdzie znajduje się dawny grobowiec rodziny Dziewulskich. Tu spoczywa m.in. zmarły w 1903 r. Tadeusz Zbigniew Dziewulski – syn Jana Aleksandra. Panie oglądały też współczesne zakłady produkcyjne „Opoczno”, obecnego sukcesora tradycji zakładów „Dziewulski i Lange”.

Nie trzeba dodawać, że sobotniemu spotkaniu towarzyszyło wiele wzruszeń i sentymentalnych wycieczek w przeszłość. Zapoczątkowane po tak długim okresie kontakty z rodziną Jana Aleksandra Dziewulskiego są dla naszego Muzeum wydarzeniem wyjątkowym i wręcz historycznym. Pozwolą nam uzupełnić i znacznie rozszerzyć dość skromną wiedzę na temat ludzi, którym Opoczno zawdzięcza przecież swoją tożsamość. Pozyskaliśmy już unikatowe fotografie z rodzinnego albumu Dziewulskich, które z pewnością staną się elementem wystawy stałej przygotowywanej przez opoczyńskie Muzeum.

Wkrótce także i Muzeum Regionalne w Opocznie złoży pierwszą, historyczną wizytę. Dzięki nowej znajomości odwiedzimy grób Jana Aleksandra Dziewulskiego, znajdujący się na warszawskich Powązkach.

O kolejnych efektach naszej współpracy będziemy informować na bieżąco.