Festiwal Opoczno Folk Attack IV

W dniach 15 i 16 września 2017 r. odbyła się czwarta edycja Festiwalu Opoczno Folk Attack, który w tym roku nosił podtytuł Źródła! Źródła! ponieważ chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na rdzenną muzykę ludową regionu opoczyńskiego w wykonaniu ostatnich, żyjących jeszcze wiejskich muzykantów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tegoroczny Folk Attack został rozszerzony o część konferencyjną.

W piątek 15 września Muzeum Regionalne w Opocznie gościło znamienitych prelegentów i gości, znanych w kraju etnomuzykologów, etnologów i muzyków. W spotkaniu uczestniczyli zarówno naukowcy z dziedziny etnografii, folklorystyki, etnomuzykologii, jak i dawni twórcy ludowi, przedstawiciele młodego pokolenia oraz ruchu amatorskiego, pochodzący nie tylko z regionu opoczyńskiego. Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne – Muzykanci ludowi regionu opoczyńskiego; Folklor opoczyński na tle innych regionów; Folklor a neofolklor, folklor, folkloryzm i regionalizm. Jako pierwszy wystąpił prof. Andrzej Bieńkowski – wybitny badacz muzyki wiejskiej, twórca projektu Muzyka Odnaleziona. Profesor w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoich, trwających już przeszło trzydzieści lat, badaniach terenowych realizowanych w dużej mierze w naszym regionie. Przedstawił też unikatowe już dziś nagrania filmowe wiejskich muzykantów z połowy lat 80. XX wieku. W kolejnym wykładzie „Opoczyńscy muzykanci ludowi i ich instrumenty w świetle badań etnograficznych” swoimi spostrzeżeniami z badań terenowych podzielił się dr Jan Łuczkowski. Postać doskonale znana wszystkim opocznianom, uznany etnograf i badacz opoczyńskiej kultury ludowej. Swoją bogatą wiedzą podzielili się również prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego dr Damian Kasprzyk w swoim wystąpieniu „O wartości ludowych rytmów – rozważania z regionalizmem i lokalnością w tle” oraz propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, znany dziennikach muzyczny Polskiego Radia Maciej Szajkowski – „Muzyka etniczna w ramach globalizmu kultury popularnej i nowych mediów”. Prezentacja Macieja Szajkowskiego w sposób szczególny skierowana była do obecnej na sali młodzieży szkolnej. Na kilku najbardziej charakterystycznych przykładach i utworach muzycznych zaprezentował w jaki sposób na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza polska muzyka współczesna inspirowała się tradycyjnymi brzmieniami ludowymi. Ostatnia prelekcja w wykonaniu pracownika Łódzkiego Domu Kultury Andrzeja Białkowskiego przerodziła się w ożywioną, wspólną dyskusję dotyczącą problemu w jaki sposób zachować ginącą już tradycyjną muzykę wiejską i co najważniejsze jak skutecznie zainspirować nią wykonawców młodego pokolenia? Tak zakończył się pierwszy dzień Festiwalu Opoczno Folk Attack IV – Źródła! Oficjalnym patronatem opoczyńską konferencję objął Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Wstęp na konferencję był bezpłatny.

W sobotę, drugiego dnia Festiwalu, na folkowej scenie przed Muzeum Regionalnym w Opocznie zaprezentowały się trzy doskonale znane kapele. Tytułowe „Źródła!” reprezentowała Kapela Kosylaków – rodzinny zespół z pobliskiego Brzustowa grający w składzie Władysław Kosylak – skrzypce, Zbigniew Kosylak – harmonia, Amadeusz Kosylak – bęben. Część koncertowa rozpoczęła się jednak od gościnnego występu kapeli „łOpocyńskie Świty” w składzie Zbigniew Nita, Sylwester Białas oraz Krystyna Borowiecka. Kapela zagrała tradycyjne pieśni pasterskie, weselne i „łoberdasy”. Po takim wstępie na scenie pojawił się zespół Legend of Kazimierz oraz kapela Tęgie Chłopy.

Legend of Kazimierz to zespół założony przez Mateusza Frankiewicza w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną muzykę składa się kilka czynników: fascynacje twórczością Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska – w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi gwiazdami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca oskara Jan A. P. Kaczmarek. Brali także udział w wielu prestiżowych festiwalach takich jak Schleswig Holstein Music Festival (2015) i Openair Festival. Mają w dorobku dwie płyty: Seven Wonders (2013) i Jerusalem (2015). Zespół wykonuje specjalnie przygotowany program bazujący na motywach żydowskich, bałkańskich i cygańskich i kompozycjach własnych.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej w całej Polsce – m.in. Wszystkie Mazurki Świata (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Jarmark Jagielloński (Lublin), Dźwięki Północy (Gdańsk).

Niespodzianką wieczoru był przedpremierowy pokaz nowej iluminacji opoczyńskiego zamku zrealizowany przez firmę Master Light Service Sp. z o. o. z Warszawy oraz zapowiedź burmistrza Rafała Kądzieli dotycząca gruntownej rewitalizacji siedziby Muzeum Regionalnego w Opocznie wraz z innymi obiektami historycznego centrum Opoczna. Oprawę muzyczną Festiwalu zapewnił Nowak Sound.

Festiwal Opoczno Folk Attack IV – Źródła! tak jak poprzednio, odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Partnerami Festiwalu była Gmina Opoczno, Miejski Dom Kultury w Opocznie, Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi.

Opoczno Folk Attack IV został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?