Dąb Pamięci por. Jerzego Romana Nowickiego

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zapraszają na uroczystość posadzenia Dębu Pamięci poświęconego porucznikowi Jerzemu Romanowi Nowickiemu zamordowanemu na wschodzie w 1940 roku. Uroczystość odbędzie się 13 kwietnia 2022 r. o godzinie 12:00 przy SP nr 2 w Opocznie, ul. Inowłodzka 3. Towarzyszyć jej będzie również prelekcja okolicznościowa zatytułowana „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990”, którą wygłosi dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jerzy Roman Nowicki urodził się 2 grudnia 1908 roku w Opocznie. Ukończył gimnazjum w Prużanie a następnie Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, w 1931 r. Był utalentowany muzycznie, czynnie uprawiał sport. Po ukończeniu szkoły wojskowej pracował razem z ojcem w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży.

W 1936 r. zawarł związek małżeński z Walerią (Walentyną?) Pieślak, mieszkanką Białowieży. Miał córkę Danutę Marię.

W początkach 1938 r. Jerzy Roman Nowicki został mianowany porucznikiem z przydziałem do 25. Pułku Ułanów. W 1939 r. powołany do wojska, podczas Kampanii Wrześniowej był dowódcą plutonu przeciwpancernego. W trakcie walk dostał się do niewoli sowieckiej w obozie kozielskim. Został zamordowany w Katyniu.

Po wkroczeniu wojsk radzieckich żona Jerzego Nowickiego wraz z córką zostały wywiezione przez sowietów na Wschód, skąd już nigdy nie powróciły.

Foto: Muzeum Katyńskie