Dąb Pamięci por. Jerzego Romana Nowickiego

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Wielkiego oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zapraszają na uroczystość posadzenia Dębu Pamięci poświęconego porucznikowi Jerzemu Romanowi Nowickiemu zamordowanemu na wschodzie w 1940 roku. Uroczystość odbędzie się 13 kwietnia 2022 r. o godzinie 12:00 przy SP nr 2 w Opocznie, ul. Inowłodzka 3. Towarzyszyć jej będzie również prelekcja okolicznościowa zatytułowana „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990”, którą wygłosi dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jerzy Roman Nowicki urodził się 2 grudnia 1908 roku w Opocznie. Ukończył gimnazjum w Prużanie a następnie Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu, w 1931 r. Był utalentowany muzycznie, czynnie uprawiał sport. Po ukończeniu szkoły wojskowej pracował razem z ojcem w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży.

W 1936 r. zawarł związek małżeński z Walerią (Walentyną?) Pieślak, mieszkanką Białowieży. Miał córkę Danutę Marię.

W początkach 1938 r. Jerzy Roman Nowicki został mianowany porucznikiem z przydziałem do 25. Pułku Ułanów. W 1939 r. powołany do wojska, podczas Kampanii Wrześniowej był dowódcą plutonu przeciwpancernego. W trakcie walk dostał się do niewoli sowieckiej w obozie kozielskim. Został zamordowany w Katyniu.

Po wkroczeniu wojsk radzieckich żona Jerzego Nowickiego wraz z córką zostały wywiezione przez sowietów na Wschód, skąd już nigdy nie powróciły.

Foto: Muzeum Katyńskie

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?