Wystawy czasowe

„Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.”

Wystawa „Hübnerowie: Opoczyńska inteligencja przełomu XIX/XX w.” prezentuje historię znanej opoczyńskiej rodziny mieszczańskiej Hübnerów. Warto podkreślić, że losy rodziny Hübnerów zostały także na trwałe związane z losami dwóch innych znanych opoczyńskich rodzin – Zarembskich oraz właścicieli firmy „Gerlach” w Drzewicy, Kobylańskich.
 
Zgromadzone na ekspozycji meble wraz z przedmiotami rzemiosła artystycznego są próbą rekonstrukcji mieszczańskiego salonu z końca XIX wieku. Zrekonstruowano także gabinet notariusza Zygmunta Hübnera seniora (1879-1966). Na wystawie znajdują się również pamiątki rodzinne oraz dokumenty, które przybliżają historię rodziny.
 

Wystawa jest czynna do końca czerwca 2023 r. Zapraszamy!

„Z gwiazdą i szopką”

Wystawa przedstawia zwyczaje i obrzędy związane z przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia w regionie Opoczyńskim. Ekspozycję przygotowano ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Opocznie.
 

Wystawa jest czynna do 2 lutego 2023 r. Zapraszamy!

„HUBAL. HENRYK DOBRZAŃSKI 1897-1940”

Wystawa została przygotowana przez warszawskie Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” i wpisuje się w 125. rocznicę urodzin „Hubala”. Opoczno jest drugim po Warszawie miejscem, gdzie prezentowana jest wystawa.

Ekspozycja ma postać kilkunastu barwnych plansz, na których przedstawiono wiele interesujących informacji na temat życia i walki Henryka Dobrzańskiego. Na planszach będzie można zobaczyć także szereg unikatowych fotografii. ‼️‼️Prawdziwą perełką na wystawie będzie oryginalny Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (V klasy), który por. Henryk Dobrzański otrzymał za męstwo i odwagę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. ‼️‼️Krzyż znajdzie się na ekspozycji w Opocznie dzięki uprzejmości dowódcy 25. Batalionu Dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim płk. Adama Semeniuka.

Wystawa jest czynna do 14 maja 2022 r. Zapraszamy!

"Broń czarnoprochowa z przełomu XVIII i XIX wieku oraz malarstwo i grafika o tematyce myśliwskiej"

Wystawa zrealizowana przy współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim “Hubal” w Tomaszowie Mazowieckim oraz Izbą Regionalną Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu. Prezentuje kilkadziesiąt egzemplarzy broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Na ekspozycji zaprezentowano broń o różnej konstrukcji zarówno europejskiej produkcji jak i pochodzącą choćby z Bliskiego Wschodu. Na zwiedzających czekają także interesujące obrazy i grafiki o tematyce łowieckiej.

Patronem wystawy jest Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wystawa jest czynna do końca maja 2022 r. Zapraszamy!

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?