“Było… nie minęło” o opoczyńskich płytkach

W ubiegłą sobotę już po raz trzeci gościła w Opocznie ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było… nie minęło”. Tym razem redaktor Adam Sikorski wraz z Muzeum Regionalnym w Opocznie realizował program poświęcony dziedzictwu ceramicznemu naszego miasta, które od XIX wieku związane jest z działalnością przedsiębiorstwa Jana Dziewulskiego oraz braci Władysława i Józefa Lange.

Materiał do programu był nagrywany między innymi na ekspozycji w opoczyńskim Muzeum, gdzie można zobaczyć wiele bezcennych pamiątek związanych z działalnością zakładów ceramicznych. Z kamerą odwiedziliśmy także wiele innych miejsc Opoczna związanych z przemysłem ceramicznym oraz miejsc, gdzie cały czas można jeszcze zobaczyć oryginalne płytki ceramiczne produkowane w Opocznie sto lat temu. Był to między innymi dawny zakład numer 1 przy ul. Staromiejskiej, kościół św. Bartłomieja czy kamienice przy ul. Sobieskiego i Staromiejskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w zabytkowym pałacyku „Dziewulskiego i Lange” przy ul. Staromiejskiej 6, w którym mieści się obecnie Urząd Miasta.

Odcinek programu „Było… nie minęło” poświęcony historii opoczyńskiego przemysłu ceramicznego będzie można zobaczyć na antenie TVP Historia za około miesiąc.