„Było… nie minęło” o opoczyńskich płytkach

W ubiegłą sobotę już po raz trzeci gościła w Opocznie ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było… nie minęło”. Tym razem redaktor Adam Sikorski wraz z Muzeum Regionalnym w Opocznie realizował program poświęcony dziedzictwu ceramicznemu naszego miasta, które od XIX wieku związane jest z działalnością przedsiębiorstwa Jana Dziewulskiego oraz braci Władysława i Józefa Lange.

Materiał do programu był nagrywany między innymi na ekspozycji w opoczyńskim Muzeum, gdzie można zobaczyć wiele bezcennych pamiątek związanych z działalnością zakładów ceramicznych. Z kamerą odwiedziliśmy także wiele innych miejsc Opoczna związanych z przemysłem ceramicznym oraz miejsc, gdzie cały czas można jeszcze zobaczyć oryginalne płytki ceramiczne produkowane w Opocznie sto lat temu. Był to między innymi dawny zakład numer 1 przy ul. Staromiejskiej, kościół św. Bartłomieja czy kamienice przy ul. Sobieskiego i Staromiejskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w zabytkowym pałacyku „Dziewulskiego i Lange” przy ul. Staromiejskiej 6, w którym mieści się obecnie Urząd Miasta.

Odcinek programu „Było… nie minęło” poświęcony historii opoczyńskiego przemysłu ceramicznego będzie można zobaczyć na antenie TVP Historia za około miesiąc.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?