Broń czarnoprochowa i łowiectwo w opoczyńskim Muzeum

Od dziś (6 kwietnia) w Muzeum Regionalnym w Opocznie można już zwiedzać wystawę czasową poświęconą broni myśliwskiej i tradycjom łowieckim. Wystawa nosi tytuł „Broń czarnoprochowa z przełomu XVIII i XIX wieku oraz malarstwo i grafika o tematyce myśliwskiej” i została zrealizowana przy współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim „Hubal” w Tomaszowie Mazowieckim oraz Izbą Regionalną Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu. Patronem wystawy jest Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Otwarcia ekspozycji dokonał dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski witając licznie przybyłych gości. Pośród nich znaleźli się miedzy innymi: Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, Józef Kukuła – kolekcjoner, właściciel Izby Regionalnej Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu, płk dr Waldemar Komenda – WKŁ „Hubal” w Tomaszowie Mazowieckim, Agnieszka Jackowska – Przewodnicząca Zarządu Okręgowego PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Czesław Biskup – prezes Koła Łowieckiego „Leśnik” w Widełkach, Jan Siemaszko – myśliwy i kolekcjoner z Kielc, mjr Jerzy Duda oraz Zdzisław Miękus – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Na otwarciu obecna była również młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opocznie. Dyrektor Grabowski podkreślił, że wystawa doskonale wpisuje się promowanie prywatnego kolekcjonerstwa, które od zawsze stanowiło główną podwalinę muzealnictwa.

Pułkownik Komenda przybliżył wszystkim z kolei najważniejsze zadania realizowane na co dzień przez środowisko myśliwych i członków Polskiego Związku Łowieckiego. Podkreślił też, że celem wystawy oprócz promowania kolekcjonerstwa, jest również ocieplanie wizerunku myśliwych, który jest obecnie bardzo zniekształcany przez większość mediów. Podkreślił również, że nie przypadkowo patronem Wojskowego Koła Łowieckiego w Tomaszowie Mazowieckim został mjr Henryk Dobrzański. „Hubal” był bowiem nie tylko żołnierzem i sportowcem, ale również myśliwym.

Jako ostatni głos zabrał Józef Kukuła, właściciel i organizator Izby Regionalnej Tradycji i Zwyczajów Łowieckich w Czańcu. To właśnie z jego prywatnej kolekcji pochodzą prezentowane na wystawie egzemplarze broni czarnoprochowej. Kolekcjoner opowiedział w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z kolekcjonerstwem. Warto podkreślić, że oprócz dawnej broni Jarosław Kukuła kolekcjonuje również falerystykę o tematyce łowieckim, trofea łowieckie a także literaturę przedmiotu. Obecną młodzież gorąco zachęcał do odkrywania w sobie pasji kolekcjonerskich.

Na otwartej ekspozycji można zobaczyć kilkadziesiąt egzemplarzy broni czarnoprochowej rozdzielnego ładowania pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Zaprezentowano broń o różnej konstrukcji zarówno europejskiej produkcji jak i pochodzącą choćby z Bliskiego Wschodu czy Afryki. Na zwiedzających czekają także interesujące obrazy i grafiki o tematyce łowieckiej.

Wystawę można zwiedzać do końca maja 2022 r. Zapraszamy!