“Barwy z natury i kultury”

Otwarciem plenerowej wystawy przed Muzeum Regionalnym w Opocznie zakończył się w poniedziałek projekt “Barwy z natury i kultury”, który miał na celu upowszechnianie wiedzy o lokalnych tradycjach farbiarskich oraz unikalnych kolorach w strojach ludowych Polski Centralnej. W otwarciu wystawy uczestniczył wiceburmistrz Opoczna Tomasz Łuczkowski.

Projekt realizowany był głównie w skansenie “Niebowo” w Wincentynowie. Tam przez kilka dni odbywały się wykłady, projekcje filmów tematycznych oraz spotkania. Uczestnicy mogli także wziąć udział w interesujących warsztatach poświęconych różnym technikom barwienia tkanin (barwienie roślinami, farbowanie barwnikami chemicznymi).

Na ekspozycji można zapoznać się z historią rzemiosła farbiarskiego, również w regionie opoczyńskim. Zaprezentowana została między innymi sylwetka najstarszego żyjącego “falbierza” Stanisława Wróbla z Woli Załężnej pod Opocznem, który w przyszłym roku kończy 100 lat. Wystawę przed opoczyńskim Muzeum można oglądać do 26 sierpnia.

Projekt “Barwy z natury i kultury” realizowany był przez Fundację TRES oraz Regionalną Grupę Barw przy udziale Muzeum Regionalnego w Opocznie oraz Skansenu “Niebowo”.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?