Awantura pod Muzeum! …czyli Folk Attack VIII w Opocznie

W ubiegłą sobotę 9 września na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Opocznie odbyła się ósma już edycja niekonwencjonalnego festiwalu folklorystycznego Opoczno Folk Attack. Wydarzenie punktualnie o godzinie 17:00 otworzył dyrektor opoczyńskiego Muzeum – Adam Grabowski oraz zastępca burmistrza Opoczna – Tomasz Łuczkowski.

Jako pierwsi zaprezentowali się na scenie uczestnicy warsztatów muzycznych, które odbywały się w dniach 7-9 września w ramach projektu „Opoczno 2.0 – nowe otwarcie: Opoczno – bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości  o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców finansowanego w ramach Programu „Rozwój Lokalny” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Instruktorem zajęć była Kamilla Biniek-Kaczorowska. Występ ubranej w barwne, regionalne stroje młodzieży szczególnie przypadł do gustu widowni.

Następnie sceną zawładnęła znana i lubiana nie tylko w naszym regionie Kapela Romana Wojciechowskiego. Kapela zagrała w niezmiennym od lat składzie: Roman Wojciechowski – skrzypce, Radosław Biniek – harmonia trzyrzędowa oraz Bogusław Lipski – bębenek ze stalką. Warto podkreślić, że Roman Wojciechowski jest laureatem indywidualnej nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2012), odznaki „Zasłużony działacz kultury” (2000) i srebrnej odznaki „Gloria Artis (2022). Kapela porwała gości do wspólnej zabawy a niektórych nawet do tańca przy dźwiękach rodzimych polek i oberków!

Tuż po godzinie 18:00 zagrała gwiazda wieczoru – zespół Fanfara Awantura. Muzycy z Wielkopolski, na instrumentach dętych, zaprezentowali oryginalne brzmienia inspirowane sztuką wschodu i zachodu, muzyką cygańską a także melodiami wywodzącymi się z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu czy nawet Indii. Wszystko to przeniesione zostało na polski grunt, z tradycjami polskiej szkoły jazzu i postromantycznymi odniesieniami do słowiańskiej melodyki.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?