81. lat temu poległ kpr. Władysław Dawgiert

10 września 1939 r., na wąskim zakręcie drogi Opoczno – Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka doszło do potyczki żołnierzy polskiego 77. Pułku Piechoty z Niemcami. W wyniku starcia poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. Śmierć poniósł także generał major niemieckiej policji porządkowej i SS Oberführer Wilhelm Fritz Roettig, który był pierwszym niemieckim oficerem w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej.

81. rocznicę tego nieprzeciętnego wydarzenia upamiętnili dziś przedstawiciele samorządów gminy Opoczno oraz gminy Poświętne. Pod obeliskiem przy drodze Opoczno – Inowłódz kwiaty złożyli Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie (w imieniu burmistrza Opoczna Dariusza Kosno) oraz Michał Franas – wójt gminy Poświętne. Obecna była także młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dębie wraz z dyrektorem placówki, panią Anną Nowak.

Warto dodać, że wspomniane wydarzenia z 1939 r. zostały przypomniane w formie rekonstrukcji historycznej „Atak na generała SS”, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie we wrześniu 2018 r.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?