81. lat temu poległ kpr. Władysław Dawgiert

10 września 1939 r., na wąskim zakręcie drogi Opoczno – Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka doszło do potyczki żołnierzy polskiego 77. Pułku Piechoty z Niemcami. W wyniku starcia poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. Śmierć poniósł także generał major niemieckiej policji porządkowej i SS Oberführer Wilhelm Fritz Roettig, który był pierwszym niemieckim oficerem w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej.

81. rocznicę tego nieprzeciętnego wydarzenia upamiętnili dziś przedstawiciele samorządów gminy Opoczno oraz gminy Poświętne. Pod obeliskiem przy drodze Opoczno – Inowłódz kwiaty złożyli Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie (w imieniu burmistrza Opoczna Dariusza Kosno) oraz Michał Franas – wójt gminy Poświętne. Obecna była także młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dębie wraz z dyrektorem placówki, panią Anną Nowak.

Warto dodać, że wspomniane wydarzenia z 1939 r. zostały przypomniane w formie rekonstrukcji historycznej „Atak na generała SS”, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Opocznie we wrześniu 2018 r.