76. rocznica zakończenia II wojny światowej

Władze Opoczna oraz przedstawiciele opoczyńskich instytucji kultury upamiętnili przypadającą na dziś 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Tomasz Łuczkowski – zastępca burmistrza Opoczna, Adam Grabowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, Jerzy Misiurski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Janasa oraz Zdzisław Miękus – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w południe złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Zamkowym. Pomnik ten upamiętnia także mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej poległych w czasie II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opocznie oraz kombatantów – Barbara Chomicz – wicestarosta powiatu opoczyńskiego, Józef Róg – przewodniczący rady powiatu, Anna Smolarczyk – radna powiatu opoczyńskiego, major Jerzy Duda – prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opocznie. Obecni byli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1042 z Opoczna.

Następnie delegacje przeszły na ulicę Stanisława Albina Kowalskiego przy rzece Wąglance, gdzie przed świeżo odnowioną przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. tablicą złożyły hołd mieszkańcom naszego miasta narodowości żydowskiej, którzy ponieśli śmierć podczas okupacji hitlerowskiej. W tym właśnie miejscu, w czasie wojny Niemcy przeprowadzali egzekucje opoczyńskich Żydów.