40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

40 lat temu, 13 grudnia 1981 r., na obszarze całej Polski został wprowadzony stan wojenny. Decyzje o jego wprowadzeniu podjęto na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 12 grudnia 1981 r. uchwałę w tej sprawie podjęła ówczesna Rada Państwa. Należy podkreślić, że wprowadzenie stanu wojennego było niezgodne z postanowieniami konstytucji PRL. Stan wojenny zniesiono 22 lipca 1983 r. Podczas jego trwania internowano przeszło 10 000 opozycjonistów a śmierć z rąk funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa poniosło kilkadziesiąt osób.

Wydarzenia stanu wojennego dotknęły boleśnie także region opoczyński i jego mieszkańców. Korzystając z okazji, publikujemy wybór dokumentów z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, które przybliżają atmosferę tamtych dni w Opocznie.