Zapraszamy na wykład Jerzego Brukwickiego

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na wykład Jerzego Brukwickiego – znanego krytyka sztuki, kuratora wystaw i dziennikarza. Wykład zatytułowany „Udomowiony metal. Dizajnerskie formy popularnych przedmiotów” odbędzie się w czwartek 18 stycznia 2024 r. o godzinie 16:00 w sali wystaw czasowych.
 
Historię świata można opisać na tysiące sposobów, ale najciekawiej zrobić to można poprzez dzieje przedmiotów i urządzeń, które wymyślił, zaprojektował i wytworzył człowiek. Obecność cyny, miedzi, mosiądzu, stali, aluminium obok drewna, ceramiki, szkła, płótna, papieru w przestrzeni życiowej człowieka datowana jest od stuleci. Aktualnie te surowce i materiały wypierane są przez tworzywa sztuczne. Wykład stanowi opowieść o metalowych obiektach znajdujących się w naszych mieszkaniach, miejscach pracy i wypoczynku, przestrzeni publicznej, wyróżniających się pomysłowością, wyszukaną formą i stylistyką oraz niepowtarzalnym wdziękiem oraz użytecznością. Są wśród nich sztućce, nożyczki i scyzoryki, lampy, wyjątkowe stoły i krzesła, nowatorska armatura sanitarna oraz ekstrawaganckie obiekty Oskara Zięty, projektanta o światowej sławie, którego warszawska wystawa „Steel Lifes. Oskar Zięta’s Vases” (rok 2021) zrealizowana została przez Zieta Studio wspólnie z marką Opoczno, której początki sięgają 1883 roku.
 
Dizajnerzy tworzą nową rzeczywistość artystyczną i technologiczną. Inspirowani przez naturę, koloryt świata, urodę oraz trwałość stosowanych surowców i materiałów wymyślają innowacyjne przedmioty i obiekty, łączą tradycję z nowoczesnością.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?