Uroczystości nadania pociągowi imienia „HUBALCZYK”

Muzeum Regionalne w Opocznie, POLREGIO oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” zapraszają na uroczystości nadania pociągowi relacji Łódź – Opoczno imienia „HUBALCZYK”. Rozpoczęcie uroczystości pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego odbędzie się w piątek 2 października 2020 r. o godzinie 9:30 na dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim.

Przecięcia wstęgi na pociągu „HUBALCZYK” dokonają potomkowie żołnierzy mjr. Hubala wraz z władzami samorządowymi Województwa Łódzkiego i prezesem POLREGIO. W delegacji znajdzie się Mirosław Głowacz – syn Franciszka Głowacza „Lisa”, płk Wiesław Margas – wnuk gajowego Jana Barana z Zych, Maciej Szufladowicz – wnuk Józefa Szufladowicza oraz Sylwester Wilk – wnuk Franciszka Wilka z Opoczna.

Po oficjalnym nadaniu imienia odbędzie się przejazd pociągiem do Opoczna, gdzie w Muzeum Regionalnym nastąpi dalsza część uroczystości, podczas której nastąpi otwarcie wystawy poświęconej mjr. Hubalowi. W ramach wystawy zostanie zaprezentowany portret mjr. „Hubala, który od początku pływał na statku MS „Major Hubal” oraz zdjęcia i inne pamiątki z tego masowca. Wyświetlony zostanie również krótki film dokumentalny z ostatniego rejsu MS „Major Hubal”.

Na zakończenie uroczystości zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu literackiego ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” dla uczniów szkół ponadpodstawowych noszących imię Hubala. Po zakończeniu uroczystości w Muzeum (około godz. 13.00) uczestnicy uroczystości powrócą pociągiem „HUBALCZYK” do Tomaszowa Mazowieckiego.