Uroczystości nadania pociągowi imienia „HUBALCZYK”

Muzeum Regionalne w Opocznie, POLREGIO oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” zapraszają na uroczystości nadania pociągowi relacji Łódź – Opoczno imienia „HUBALCZYK”. Rozpoczęcie uroczystości pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego odbędzie się w piątek 2 października 2020 r. o godzinie 9:30 na dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim.

Przecięcia wstęgi na pociągu „HUBALCZYK” dokonają potomkowie żołnierzy mjr. Hubala wraz z władzami samorządowymi Województwa Łódzkiego i prezesem POLREGIO. W delegacji znajdzie się Mirosław Głowacz – syn Franciszka Głowacza „Lisa”, płk Wiesław Margas – wnuk gajowego Jana Barana z Zych, Maciej Szufladowicz – wnuk Józefa Szufladowicza oraz Sylwester Wilk – wnuk Franciszka Wilka z Opoczna.

Po oficjalnym nadaniu imienia odbędzie się przejazd pociągiem do Opoczna, gdzie w Muzeum Regionalnym nastąpi dalsza część uroczystości, podczas której nastąpi otwarcie wystawy poświęconej mjr. Hubalowi. W ramach wystawy zostanie zaprezentowany portret mjr. „Hubala, który od początku pływał na statku MS „Major Hubal” oraz zdjęcia i inne pamiątki z tego masowca. Wyświetlony zostanie również krótki film dokumentalny z ostatniego rejsu MS „Major Hubal”.

Na zakończenie uroczystości zostaną wręczone nagrody laureatom konkursu literackiego ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” dla uczniów szkół ponadpodstawowych noszących imię Hubala. Po zakończeniu uroczystości w Muzeum (około godz. 13.00) uczestnicy uroczystości powrócą pociągiem „HUBALCZYK” do Tomaszowa Mazowieckiego.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?