Płyta Kapeli Kosylaków już jest!

Zgodnie z obietnicą, od dziś rozpoczynamy oficjalną sprzedaż najnowszego wydawnictwa płytowego Muzeum Regionalnego w Opocznie – „KAPELA KOSYLAKÓW – Ale skąd te muzykanty?”

Na krążku znalazło się 25 utworów w wykonaniu muzykujących członków rodziny Kosylaków z podopoczyńskiego Brzustowa. Kapelę Kosylaków tworzy senior rodu Władysław Kosylak (skrzypce) oraz Zbigniew Kosylak (akordeon), Amadeusz Kosylak (bęben), Krystyna Kosylak (śpiew) i Faustyna Kryńska (śpiew). Warto zaznaczyć, że Władysław Kosylak jest obecnie najstarszym skrzypkiem w regionie, który cały czas aktywnie gra w kapeli ludowej.

Rodzina Kosylaków znana jest z niekwestionowanych zdolności i szerokich zainteresowań muzycznych. Senior Władysław Kosylak (1932 r.) od najmłodszych lat interesował się muzyką ludową. Jego ojciec, Kazimierz, wyszedł naprzeciw zainteresowaniom syna i kupił mu skrzypce. Władysław mając 10 lat rozpoczął naukę gry na upragnionym instrumencie. Uczył się ze słuchu korzystając ze wskazówek okolicznych muzykantów. Jego pierwszym „mentorem” był mieszkaniec Brzustowa – skrzypek Sylwester Bubel. Ponieważ Władysław Kosylak był zdolnym samoukiem szybko rozpoczął swoją karierę muzykanta. W 1948 r. zagrał po raz pierwszy na weselu. Nieco później założył regularny zespół z sąsiadem akordeonistą Bronisławem Koselakiem i Marianem Koselakiem (bębnista). Od roku 1961 do 1965 grał z Józefem Bublem (akordeon) i z Władysławem Bublem (bębenek). Od roku 1965 zmienił się skład kapeli, a jego członkowie to Władysław Kosylak (skrzypce), Stanisław Kościecha (akordeon), Wacław Milczarek (saksofon), Władysław Wojciechowski (dżaz). W tym składzie kapela grała do lat 80. XX w. Potem Władysław Kosylak od czasu do czasu wspierał zespół syna Zbigniewa. Współpraca z synem Zbigniewem przerodziła się w rodzinne muzykowanie. Z czasem do składu dołączyły jeszcze wnuki – Amadeusz Kosylak (bęben) oraz Faustyna Kryńska (śpiew).

Rodzina Kosylaków reprezentuje szeroki repertuar muzyczny począwszy od muzyki ludowej poprzez utwory biesiadne, muzykę rozrywkową po klasykę i muzykę kościelną. Wynika to zarówno z zainteresowań jak i potrzeby środowiska.

Kapela rodzinna Kosylaków uczestniczyła trzykrotnie w Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, w pograjce zorganizowanej w Warszawie w 2017 r., oraz dwukrotnie w Festiwalu Folk Attack w Opocznie.

Nagranie płyty „KAPELA KOSYLAKÓW – Ale skąd te muzykanty?” zostało zrealizowane w październiku tego roku w rodzinnym domu Państwa Kosylaków. Płyta została wydana pod patronatem Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. Dziękujemy również Maciejowi Szajkowskiemu, Mariuszowi Dziurawcowi za profesjonalne nagrania i mastering oraz Patrykowi Wasążnikowi za oprawę foto-video.

Płytę można nabyć (również drogą wysyłkową) w Muzeum Regionalnym w Opocznie w cenie 35 zł.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?