Płyta Kapeli Kosylaków już jest!

Zgodnie z obietnicą, od dziś rozpoczynamy oficjalną sprzedaż najnowszego wydawnictwa płytowego Muzeum Regionalnego w Opocznie – „KAPELA KOSYLAKÓW – Ale skąd te muzykanty?”

Na krążku znalazło się 25 utworów w wykonaniu muzykujących członków rodziny Kosylaków z podopoczyńskiego Brzustowa. Kapelę Kosylaków tworzy senior rodu Władysław Kosylak (skrzypce) oraz Zbigniew Kosylak (akordeon), Amadeusz Kosylak (bęben), Krystyna Kosylak (śpiew) i Faustyna Kryńska (śpiew). Warto zaznaczyć, że Władysław Kosylak jest obecnie najstarszym skrzypkiem w regionie, który cały czas aktywnie gra w kapeli ludowej.

Rodzina Kosylaków znana jest z niekwestionowanych zdolności i szerokich zainteresowań muzycznych. Senior Władysław Kosylak (1932 r.) od najmłodszych lat interesował się muzyką ludową. Jego ojciec, Kazimierz, wyszedł naprzeciw zainteresowaniom syna i kupił mu skrzypce. Władysław mając 10 lat rozpoczął naukę gry na upragnionym instrumencie. Uczył się ze słuchu korzystając ze wskazówek okolicznych muzykantów. Jego pierwszym „mentorem” był mieszkaniec Brzustowa – skrzypek Sylwester Bubel. Ponieważ Władysław Kosylak był zdolnym samoukiem szybko rozpoczął swoją karierę muzykanta. W 1948 r. zagrał po raz pierwszy na weselu. Nieco później założył regularny zespół z sąsiadem akordeonistą Bronisławem Koselakiem i Marianem Koselakiem (bębnista). Od roku 1961 do 1965 grał z Józefem Bublem (akordeon) i z Władysławem Bublem (bębenek). Od roku 1965 zmienił się skład kapeli, a jego członkowie to Władysław Kosylak (skrzypce), Stanisław Kościecha (akordeon), Wacław Milczarek (saksofon), Władysław Wojciechowski (dżaz). W tym składzie kapela grała do lat 80. XX w. Potem Władysław Kosylak od czasu do czasu wspierał zespół syna Zbigniewa. Współpraca z synem Zbigniewem przerodziła się w rodzinne muzykowanie. Z czasem do składu dołączyły jeszcze wnuki – Amadeusz Kosylak (bęben) oraz Faustyna Kryńska (śpiew).

Rodzina Kosylaków reprezentuje szeroki repertuar muzyczny począwszy od muzyki ludowej poprzez utwory biesiadne, muzykę rozrywkową po klasykę i muzykę kościelną. Wynika to zarówno z zainteresowań jak i potrzeby środowiska.

Kapela rodzinna Kosylaków uczestniczyła trzykrotnie w Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, w pograjce zorganizowanej w Warszawie w 2017 r., oraz dwukrotnie w Festiwalu Folk Attack w Opocznie.

Nagranie płyty „KAPELA KOSYLAKÓW – Ale skąd te muzykanty?” zostało zrealizowane w październiku tego roku w rodzinnym domu Państwa Kosylaków. Płyta została wydana pod patronatem Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. Dziękujemy również Maciejowi Szajkowskiemu, Mariuszowi Dziurawcowi za profesjonalne nagrania i mastering oraz Patrykowi Wasążnikowi za oprawę foto-video.

Płytę można nabyć (również drogą wysyłkową) w Muzeum Regionalnym w Opocznie w cenie 35 zł.