Niecodzienny dar dla Muzeum

W ubiegłym tygodniu Dział Sztuki Muzeum Regionalnego w Opocznie powiększył się o kolejny, niezwykle interesujący eksponat. Płaskorzeźbę autorstwa Jana Dyka w imieniu żony rzeźbiarza Janiny Dyk (lat 98), przekazali w darze wnukowie – Marcin i Tomasz Łuczkowscy. Praca przestawia rannego żołnierza powracającego spod Monte Cassino.

Jan Dyk urodził się w styczniu 1919 r. Od młodych lat zajmował się muzykowaniem na wsiach podopoczyńskich. Grywał na akordeonie i skrzypcach, na licznych potańcówkach, weselach, zabawach. W okresie okupacji związany z Oddziałem Partyzanckim por. Henryka Furmańczyka „Henryka” oraz ppor. Bronisława Dudy „Cygana”. Po wojnie należał do organizacji kombatanckiej w Białaczowie.

W późnych latach życia zajmował się rzeźbiarstwem, z powodzeniem uczestnicząc w konkursach sztuki ludowej. Wykonywał rzeźby pełne, płaskorzeźby oraz proste instrumenty muzyczne, jak kołatki czy klekotki, bogato zdobione. Zmarł w wieku 86 lat. Został pochowany na cmentarzu w Gowarczowie.

Przy tej okazji zwracamy się do Państwa z gorącym apelem dotyczącym podobnych eksponatów. Muzeum Regionalne w Opocznie z chęcią odkupi lub przyjmie w darze dzieła rzeźbiarzy ludowych regionu opoczyńskiego, zwłaszcza Antoniego Barana, Mieczysława Włodarskiego, Seweryna Ciszewskiego.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?