Niecodzienny dar dla Muzeum

W ubiegłym tygodniu Dział Sztuki Muzeum Regionalnego w Opocznie powiększył się o kolejny, niezwykle interesujący eksponat. Płaskorzeźbę autorstwa Jana Dyka w imieniu żony rzeźbiarza Janiny Dyk (lat 98), przekazali w darze wnukowie – Marcin i Tomasz Łuczkowscy. Praca przestawia rannego żołnierza powracającego spod Monte Cassino.

Jan Dyk urodził się w styczniu 1919 r. Od młodych lat zajmował się muzykowaniem na wsiach podopoczyńskich. Grywał na akordeonie i skrzypcach, na licznych potańcówkach, weselach, zabawach. W okresie okupacji związany z Oddziałem Partyzanckim por. Henryka Furmańczyka „Henryka” oraz ppor. Bronisława Dudy „Cygana”. Po wojnie należał do organizacji kombatanckiej w Białaczowie.

W późnych latach życia zajmował się rzeźbiarstwem, z powodzeniem uczestnicząc w konkursach sztuki ludowej. Wykonywał rzeźby pełne, płaskorzeźby oraz proste instrumenty muzyczne, jak kołatki czy klekotki, bogato zdobione. Zmarł w wieku 86 lat. Został pochowany na cmentarzu w Gowarczowie.

Przy tej okazji zwracamy się do Państwa z gorącym apelem dotyczącym podobnych eksponatów. Muzeum Regionalne w Opocznie z chęcią odkupi lub przyjmie w darze dzieła rzeźbiarzy ludowych regionu opoczyńskiego, zwłaszcza Antoniego Barana, Mieczysława Włodarskiego, Seweryna Ciszewskiego.

Udostępnij

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?