83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Kombatanci, przedstawiciele opoczyńskich władz samorządowych, posła na Sejm RP Roberta Telusa, instytucji, szkół, służb mundurowych, organizacji, Strzelcy a także mieszkańcy miasta upamiętnili dziś 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystości na placu Zamkowym udział wziął między innymi starosta powiatu opoczyńskiego Marcin Baranowski, wicestarosta Maria Barbara Chomicz, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski a także burmistrz zaprzyjaźnionego miasta Chocim na Ukrainie wraz z delegacją. Warto zaznaczyć, że hołd bohaterskim obrońcom polskich granic złożyli także uczestnicy trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego OPOCZNO 2022 – mieszkańcy Algierii, Gruzji i Ukrainy.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00. Rys historyczny dramatycznych wydarzeń z 1 września 1939 r. przedstawił dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski, przypominając także o najważniejszych wydarzeniach Kampanii Polskiej na ziemi opoczyńskiej. Następnie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia wszystkie ofiary II wojny światowej z naszego regionu. Samorządowcy zapalili także znicze pod tablicą upamiętniającą Ignacego Zakrzewskiego – burmistrza Opoczna, który zginął z rąk Niemców 11 września 1939 r.