Wystawa wycinanki ludowej

W Muzeum Regionalnym w Opocznie można od dziś (8 czerwca) zwiedzać pokonkursową wystawę czasową I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego. Do konkursu zorganizowanego przez Muzeum w Łowiczu zgłosiło się 43 uczestników z czego niemal połowa z naszego regionu. Poziom ich prac bardzo wysoko ocenili jurorzy, którzy podkreślili wysokie walory artystyczne i merytoryczne zgłoszonych wycinanek.

Warto podkreślić duże sukcesy mieszkańców regionu opoczyńskiego. W kategorii „Wycinanka tradycyjna” I miejsce zajęła Bogumiła Pawlik z Kraśnicy, II miejsce – Anna Krzysztofik z Opoczna a III miejsce Helena Bednarczyk i Elżbieta Pokora-Domańska z Opoczna oraz Teresa Wróbel z Woli Załężnej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Gąsiorek z Bielowic, Ewa Kata z Libiszowa-Kolonii, Martyna Pietras z Bielowic, Andrzej Pokora z Opoczna, Kinga Wiktorowicz z Libiszowa-Kolonii, Marianna Wojciechowska z Libiszowa-Kolonii oraz Beata Wolowska z Woli Załężnej. Natomiast w kategorii „Wycinanka inspirowana” wyróżnienie otrzymała Grażyna Zawadzka z Gawron.

Na ekspozycji oprócz wycinanek opoczyńskich można oczywiście podziwiać prace także z innych regionów etnograficznych województwa. Na szczególną uwagę zasługują przepiękne i misternie wykonane wycinanki łowickie.

Partnerami konkursu byli: Muzeum Regionalne w Opocznie, Łódzki Dom Kultury, Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło oraz muzea: Muzeum Regionalne w Brzezinach, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku, Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Triennale otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Wystawę w opoczyńskim Muzeum można oglądać do końca wakacji. Zapraszamy.

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?