Opoczno pożegnało córkę „Hubala”

W piątek o godzinie 13:00 w kościele parafialnym w Gorzkowie koło Kazimierzy Wielkiej odbyła się uroczystość pogrzebowa Krystyny Dobrzańskiej-Sobierajskiej, córki dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Po nabożeństwie kościelnym urna z prochami została złożona na przykościelnym cmentarzu. Krystyna Dobrzańska-Sobierajska spoczęła w rodzinnym grobie obok swojej matki Zofii Dobrzańskiej-Zakrzeńskiej i ojczyma Tadeusza Zwierkowskiego.

W ostatniej drodze córki „Hubala” udział wzięli także mieszkańcy Opoczna i regionu, z którym major był nierozerwalnie związany. Burmistrza Opoczna Dariusza Kosno reprezentował dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Obecna była także delegacja Starostwa Powiatowego w Opocznie oraz Gminy Poświętne.

Krystyna Dobrzańska-Sobierajska zmarła 18 lipca w wieku 88 lat. Była jedynym dzieckiem mjr. Henryka Dobrzańskiego. Praktycznie przez całe życie zawodowe związana była z dziennikarstwem. Aktywnie brała udział w wielu uroczystościach i przedsięwzięciach mających na celu kultywowanie pamięci o wojennych dokonaniach jej ojca i całego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Była częstym gościem na ziemi opoczyńskiej. Niech spoczywa w pokoju!

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?