Kuźnia Powstańcza 1863 w Maleńcu

W piątkowy wieczór 24 stycznia Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu stał się swoistym „wehikułem czasu”. Zaproponowana przez tę instytucję koncepcja obchodów wybuchu Powstania Styczniowego spotkała się ze świetnym odbiorem. Licznie przybyli do zabytkowego obiektu goście, mieli okazję zobaczyć, jak 157 lat temu, w tym miejscu przygotowywano się do tego patriotycznego zrywu. Stroje z epoki, zabytkowe uzbrojenie i przygotowana przez grupę rekonstrukcji historycznej inscenizacja potyczki sprawiły, że wszyscy poczuli klimat tamtego czasu. Muzeum Regionalne w Opocznie było współorganizatorem tego wydarzenia.

Niezbędną porcję wiedzy na temat Powstania Styczniowego, jego przebiegu w naszym regionie oraz udziału mieszkańców Ziemi Koneckiej i Opoczyńskiej w tych wydarzeniach przedstawili zaproszeni prelegenci. Wiktor Pietrzyk z Muzeum Regionalnego w Opocznie omówił działania oddziałów powstańczych w latach 1863 – 1864, a Włodzimierz Szafiński z PTTK w Żarnowie przypomniał miejsca pamięci związane w tymi wydarzeniami. Marian Wikiera naczelnik Wydziału Promocji i Kultury koneckiego starostwa przedstawił dzieje rodu Bocheńskich z Rudy Malenieckiej i ich udziału w zrywie powstańczym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również opowieści o życiu codziennym w obozie powstańców, używanym uzbrojeniu, strojach, medykamentach i zastosowaniu ziół. Spotkanie od strony artystycznej uatrakcyjniły pieśni w wykonaniu Bożeny Zielińskiej.

Wprawione w ruch ogromne koło wodne, napędzające urządzenia kuźni, huki wystrzałów armatnich, dźwięki kucia kos, rozgrzane paleniska i odlewanie kul ołowianych niewątpliwie ożywiły ten zabytkowy obiekt. Taka forma edukacji historycznej przypadła do gustu zarówno młodzieży licealnej, jak i słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Inicjatywa dyrektora ZZH Maleniec Macieja Chłopka doskonale wpisuje się również w nową koncepcję współpracy powiatów: koneckiego i opoczyńskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele obu samorządów: starosta konecki Grzegorz Piec, członek zarządu powiatu koneckiego Jarosław Staciwa, radna powiatowa Danuta Leśniewicz, wiceprzewodniczący rady powiatu opoczyńskiego Sławomir Rek, wójt gminy Aleksandrów Paweł Mamrot oraz wójt gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki. Muzeum Regionalne w Opocznie reprezentował dyrektor Adam Grabowski, Lidia Świątek-Nowicka oraz Wiktor Pietrzyk.

Zgodnie z nową koncepcją działania ZZH Maleniec opartą o odrestaurowaną infrastrukturę techniczną, działające maszyny i urządzenia oraz aktywny udział zwiedzających ma być prowadzona działalność edukacyjna, przybliżająca stare technologie i rozwój myśli technicznej w minionych wiekach. Potencjał tego miejsca został już dostrzeżony przez producentów filmowych. Gratulujemy pomysłów i czekamy na kolejne równie ciekawe wydarzenia w tym uroczym, nieco tajemniczym miejscu.

Źródło: www.konecki.powiat.pl, Adam Kubka

Udostępnij

Szukaj

Galeria

Muzealne ciekawostki

Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie znajduje się grób jednego z najbardziej znanych opocznian – profesora Edmunda Biernackiego.

Foto: Krzysztof Szymański

Warto zobaczyć !

Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje
o nadchodzących wydarzeniach
w Muzeum?